Ludzie

Konferencja to ludzie. A tacy ludzie - to konferencja doskonała.

Prof. Dorota Ilczuk
fot: Filip Ćwik, cwik@napoimages.com
www.napoimages.com
Profesor ekonomii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, doktor habilitowany zarządzania w zakresie nauk humanistycznych, założycielka i prezes Fundacji Pro Cultura. W latach 2001-2007 Prezydent CIRCLE (Cultural Information and Research Centres Liaison in Europe) – europejskiej sieci instytucji zajmujących się badaniami, dokumentacją i informacją w kulturze. Członkini Europejskiego Parlamentu Kulturalnego. Od 2003 roku należy do Rady Artystycznej Polskiej Unii Teatrów. Współpracuje z zagranicznymi organizacjami i towarzystwami naukowymi, takimi jak ERICArts, Association for Cultural Economics International (ACEI), International Society for Third-Sector Research (ISTR). Brała aktywny udział w ponad stu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Jest kierownikiem licznych programów badawczych. Od 1995 roku jako ekspert Rady Europy uczestniczy w międzynarodowych programach badawczych poświęconych problemom kultury.

Autorka i współautorka publikacji książkowych i ponad stu ekspertyz i artykułów z dziedziny ekonomiki kultury i przemysłów kultury, polityki kulturalnej, społeczeństwa obywatelskiego, a także funkcjonowania sektora nonprofit. Wybrane publikacje książkowe: Organizacja i finansowanie kultury (współautor W.Misiąg; IBnGR Warszawa, 2003), Gambling on Culture. State lotteries as a source of funding for Cultura – the Arts and Heritage (co-edited by C.Bodo; Ch.Gordon; D.Ilczuk; CIRCLE Amsterdam 2004), Metropolises of Europe. Diversity in Urban Cultural Life (redakcja wspólnie z Yudhishthir Raj Isar, Pro Cultura Warszawa 2006), Budowa infrastruktury niezależnych badań w dziedzinie kultury w Polsce (w red.: Barbara Jedlewska Akademickie kształcenie animatorów i menedżerów kultury w Polsce, Verba, Lublin 2006), D. Ilczuk i in. (red.), „Jak się pięknie różnić i porozumiewać? Dialog międzykulturowy we współczesnej metropolii”, Biuro Kultury UM Warszawy, Warszawa, 2008, Menedżer kultury – zadania, rola w środowisku lokalnym, pieniądze czy wartości?, w: „Dom kultury w XXI wieku…”, red. Jedleńska, B., Skrzypczak, B., Olsztyn 2009, Ekonomika kultury. PWN, Warszawa 2012.

Ostatnie projekty to między innymi: Metropolis of Europe. Urban Cultural Life and Inter-City Cultural Interactions for Cultural Diversity, międzynarodowy projekt CIRCLE (2005/2006), European Arts and Culture between Free Trade and Public Support. A delicate dialogue?, projekt badawczy sieci CIRCLE, finansowany przez Komisję Europejską (2006), międzynarodowe badanie polityki festiwalowej w Europie Festival Jungle, Policy Desert? Festival Policies of Public Authorities prowadzone przez trzy sieci: CIRCLE, EFRP (European Festival Research Project) oraz INTERARTS (2007), projekt badawczy dotyczący zmian kosztów utrzymania instytucji kultury w wyniku procesów inwestycyjnych na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008), Nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej – Rady Powiernicze zlecona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008), Europejski Kampus Międzykulturowy współorganizowany przez stołeczne Biuro Kultury i Fundację Pro Cultura (2008), Program Rozwoju Kultury w Warszawie na lata 2009-2020, projekt realizowany na zlecenie Urzędu Miasta st. Warszawy (2008). Redaktor merytoryczny Wniosku Aplikacyjnego m.st. Warszawy w konkursie o tytuł ESK 2016. Kierownik Naukowy ogólnopolskiego projektu badawczego RYNEK PRACY ARTYSTÓW I TWÓRCÓW W POLSCE, zakończenie którego planowane jest na koniec roku 2013.
_____________________________________________________________________________________________

Prof. Adam Chmielewski
fot. za: http://www.chmielewski.uni.wroc.pl/

Studiował filozofię i nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim (1979–1984), Uniwersytecie w Oxfordzie (1988–1989; Stypendium Fundacji im. Stefana Batorego), w City University of New York (1992; Stypendium Fundacji im. Tadeusza Kościuszki), i Edynburgu (1999; stypendium Fundacji Mellona).
W 1992 roku uzyskał stopień doktora filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim na podstawie rozprawy doktorskiej pt. 
Nauka i metoda w filozofii Karla Poppera. Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim w 1998 roku na podstawie pracy pt. Niewspółmierność, nieprzekładalność, konflikt(1997), natomiast stopień profesora Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskał w 1999 roku na podstawie książki Społeczeństwo otwarte czy wspólnota (2001). W 2002 roku otrzymał tytuł profesora filozofii. 

Jest autorem ok. 300 publikacji naukowych i popularno-naukowych, ogłaszanych w kraju i za granicą. Zajmuje się różnymi dyscyplinami filozofii, w tym metodologią, filozofią nauki, etyką oraz filozofią polityczną. Znaczącą część swojej pracy naukowej poświęcił filozofii Sir Karla Poppera, pisząc o nim dwie własne książki oraz przekładając na język polski pięć jego książek, a także filozofią moralności i polityki Alasdaira MacIntyre'a, którego dwie książki przełożył na język polski. Opublikował liczne także przekłady książek z dziedziny filozofii nauki, filozofii społecznej i ekonomii, m.in. teksty Friedricha von Hayeka, a także prace filozofów społecznych Bertranda Russella, Isaiaha Berlina, Alasdaira MacIntyre'a, Arnolda Toynbee'ego, Daisaku Ikedy i Slavoja Žižka; był również współredaktorem publikacji zebranych prac Klemensa Szaniawskiego pt. On Science, Inference, Information and Decision Making, Amsterdam 1998). Publikował także w "The Times Literary Supplement", oraz w pismach fachowych w Anglii, USA, Chile, Rumunii i na Węgrzech. Za aktywność na naukową i organizacyjną wielokrotnie uzyskiwał Nagrody Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, Nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1993) oraz Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (1996).

Obecnie jest członkiem rad redakcyjnych wrocławskiego miesięcznika Odra, warszawskiego kwartalnika Kultura Współczesna, krakowskiego pisma filozoficznego 
Principia, szczecińskiego pisma Nowa Krytyka, współredaktoremNewsletter (Toronto), a także internetowego pisma Critical Rationalist. Pełni również funkcję dyrektora Międzynarodowej Szkoły Letniej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2000 jest również Pełnomocnikiem Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego ds. Organizacyjnych; jako członek władz rektorskich pozyskał znaczne środki finansowe na realizację zadań promocyjnych i remontowych uczelni, a także na organizację i sfinansowanie obchodów jubileuszu trzystulecia Uniwersytetu Wrocławskiego.

Publikuje komentarze na tematy społeczno-polityczne we wrocławskiej OdrzePolityceGazecie WyborczejWiadomościach KulturalnychPrzeglądzie i wrocławskiej prasie lokalnej. 


Był współorganizatorem licznych konferencji i spotkań o charakterze politycznym oraz imprez kulturalnych we Wrocławiu i za granicą. 


Do najważniejszych należy międzynarodowa sesja w głównej siedzibie UNESCO w Paryżu, poświęcona 300-leciu Uniwersytetu Wrocławskiego, która odbyła się 10 października 2002. Konferencję tę zorganizowałem przy współudziale przedstawicieli dyplomacji polskiej przy UNESCO. 


Był również autorem koncepcji i realizatorem międzynarodowego spotkania Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z Prezydentem RFN Dr Johannesem Rauem, Prezydentem Senatu Austrii Ludwigiem Bieringerem, wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Republiki Węgierskiej Ibolyą Dávid, oraz Ministrem Petrem Buriánkiem przedstawicielem Prezydenta Republiki Czeskiej, Dr Václava Hávla, które odbyło się 15 listopada 2002 roku z okazji trzystulecia Uniwersytetu Wrocławskiego. 


Z ramienia Uniwersytetu Wrocławskiego współorganizował również spotkania przywódców państw należących do Trójkąta Weimarskiego na Uniwersytecie Wrocławskim dnia 9 maja 2003, a także wizytę Javiera Solany na Uniwersytecie Wrocławskim w dniu 2 października 2002.



_____________________________________________________________________________________________

Autopromocja                                                                                  Grzegorz Kaczmarek
Ojciec walnięty meteorytem(?)

Absolwent Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu; mgr socjologii miasta na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu; tamże doktoryzowany w zakresie socjologii w 1979 r.

Od kilkudziesięciu lat zaangażowany w kształtowanie aktywności, świadomości i praktyki demokratycznej w społeczeństwie polskim: jako harcerz; działacz studenckiego ruchu naukowego; zaangażowany ekspert i funkcyjny NSZZ „Solidarność” środowiska akademickiego; wieloletni nauczyciel szkół i uczelni Bydgoszczy, wykładowca i badacz problematyki samorządowej; demokracji lokalnej, samorządności i aktywności społecznej. Radny trzech pierwszych kadencji samorządu Miasta (1990-2002), pierwszej kadencji sejmiku samorządowego (1990-94) i wiceprezydent Bydgoszczy (1992-4). Animator i organizator samorządów osiedlowych i Komisji Rozwoju Samorządności RM. Za pracę na rzecz samorządu lokalnego Odznaczony medalem Prezydenta Bydgoszczy oraz Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu samorządności i demokracji, zrównoważonego rozwoju; uczestnictwa społecznego i w kulturze. Współtworzył i działa w strukturach i organizacjach obywatelskich (np. Stowarzyszenie Kulturalne Wieża Ciśnień; Stowarzyszenie Rozwoju lokalnego PARTNER; Stowarzyszenie Mieszkańców ulicy Augusta Cieszkowskiego”). Działa w ruchu rowerowym i Obywatelskiej Radzie Kultury w Bydgoszczy, prowadzi debaty; warsztaty i działania uliczne i akcje medialne.

Od 1980 r. dyżurny socjolog Bydgoszczy, komentator i analityk nie tylko lokalnego życia społeczności oraz zjawisk społecznych i kulturowych; Przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia PiK.

Ekspert ICLEA oraz Związku Miast Polskich w dziedzinie problematyki rozwoju aktywizacji i współpracy JST; autor kilkudziesięciu projektów; strategii lokalnych i regionalnych, licznych badań terenowych; ekspertyz i diagnoz. 

Swoje wizje kultury i społeczności próbuje realizować w praktyce.